Робота з вразливими групами населення. Досвід Одеси

 
 Цього разу представники/ці медіа з усієї України мали нагоду побачити, як в Одесі впроваджуються профілактика та лікування наркозалежності, дізнатися про механізми забезпечення доступу до державної та міської програм із профілактики ВІЛ/СНІДу, туберкульозу та вірусних гепатитів для людей із вразливих груп населення. 



Під час дискусійного клубу окремо розглянули вживання толерантної лексики у журналістських матеріалах, етичні аспекти інтерв'ювання представників уразливих груп населення, а також репресивну наркополітику України, та як саме ЗМІ можуть уплинути на декриміналізацію людей, які вживають наркотики. 
 
Асоційований директор із політики та партнерських відносин МБФ "Альянс громадського здоров'я" Павло Скала, розповідаючи про співпрацю Альянсу, міської влади Одеси, партнерських НУО та ключових груп, зазначив:
 
-     Одеса - це велике портове місто, яке перше взяло на себе удар епідемії ВІЛ, оскільки саме тут був офіційно зафіксований перший випадок захворювання на вірус імунодефіциту людини та подальше стрімке зростання поширення ВІЛ серед населення міста. Саме Одеса була одним із перших пілотних регіонів, де за підтримки Альянсу запрацювали програми замісної підтримувальної терапії 15 років тому.  І наш сьогоднішній візит - саме про ефективне партнерство з місцевою владою, правоохоронними органами, громадськими організаціями та активістами/ками ключових спільнот.

Про 65 млн грн на міські профілактичні програми 

Першим пунктом знайомства з профілактичними програмами в Одесі став сайт замісної підтримувальної терапії (ЗПТ), що діє на території КУ "Міський психіатричний диспансер" Одеської міської ради. Цей медзаклад розпочав свою роботу минулого року та обслуговує щодня понад 55 пацієнтів (усього у місті клієнтами ЗПТ є 530 осіб). 
 
-    На створення нашого закладу витратили понад 1 млн гривень. Якщо говорити про співвідношення коштів, то 50% - це гроші донорів і 50% - місцевий бюджет, - розповів директор КУ "Міський психіатричний диспансер" Олег Карпенчук. 
 
Також керівник закладу зазначив, що сьогодні значну роль у фінансуванні витрат на персонал бере на себе місто Одеса, а не держава, і це дозволяє залучати провідних спеціалістів.
 
 Депутатка Одеської міської ради та ініціаторка створення Міської цільової програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу, гепатитам і наркоманії «Прискорена відповідь Одеса» Ірина Куценко пригадала, як саме розпочалося фінансування Програм зменшення шкоди з місцевого
бюджету. Насамперед, важливу роль зіграла її власна участь в Академії зменшення шкоди, заході, який щорічно проводить Альянс. Далі були тривалі обговорення, і зрештою, Одеса приєдналася до ініціативи 
 
- Я - уповноважена від мера у питаннях ВІЛ/СНІДУ, туберкульозу, вірусних гепатитів, наркоманії. І щотижня, спільно з Департаментом охорони здоров'я міста, розповідаю про результати роботи міських програм, - зазначила Ірина Куценко. - Але найголовніше у нашій роботі - це бажання порятунку людей.
 
 І коли ЗМІ пишуть про такі ініціативи, вживаючи толерантну лексику, пояснюють користь від програм суспільству, тоді й депутатам буде легше прийняти необхідні рішення. У рамках Міської цільової програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу, гепатитам і наркоманії «Прискорена відповідь Одеса» виділено 65 млн грн на 4 роки. Як зазначила Ірина Куценко, це було непросте рішення, оскільки, здебільшого, “місцеві депутати звикли, що подібні заходи фінансують міжнародні донорські структури”. Але депутатка переконана, що саме місцева влада має виділяти кошти на здоров'я своєї громади, причому допомога має бути доступною всім
категоріям населення.
 
Той факт, що місцева влада може співпрацювати зі спільнотою наркозалежних та впливати на епідемії соціально небезпечних захворювань, доводить і Юлія Коган, регіональна координаторка БО “БФ «Всеукраїнське об’єднання людей з наркозалежністю (ВОЛНА)» та БО «Всеукраїнське об’єднання наркозалежних жінок «ВОНА». 
 
- Це дуже добре, коли і мер міста, і депутатський корпус ставляться до нашої спільноти як до рівних членів суспільства: чують наші потреби та співпрацюють, - зазначила активістка.
 

09-11-2020
Повернутися назад


КОВЕЛЬ | ІНФОРМАЦІЯ | БІЗНЕС КОРИСНЕ АРХІВ Фото Контакти1