Як у Голобській територіальній громаді триває медична реформа

 
   Говорячи про успіхи децентралізації на Волині, експерти часто згадують досягнення Голобського об’єднанної громади. Від моменту створення, тут чимало вдалося зробити в сферах освіти, інфраструктури, адмінпослуг, туризму, тощо, -  йдеться у сюжеті «Громадське.Волинь».

експерт з питань  медичної реформи Волинського інституту права  Василь Височанський
 
«Голоби зробили дуже багато по реформі охорони здоров’я. Наприклад, сьогодні тут проведена оптимізація. Маючи  близько вісім з половиною тисяч населення, вони фактично обслуговуються п’ятьма лікарями. В цілому в них двадцять один медичний працівник», – зазначає експерт з питань  медичної реформи Волинського інституту права  Василь Височанський.
 
За словами Голобського селищного голови Сергія Гарбарука раніше в ОТГ було двадцять фельдшерсько-акушерських пункти, а нині сім з половиною. Тобто один фельдшер обслуговує два – три ФАПи.
 
«Виношуємо таку думку, що можливо з часом залишиться по одному фельдшеру на старостинський округ. З часом таки має запрацювати на повну потужність сімейний лікар. Він має бути доступний до кожного села та надавати передбачену медичну послугу в повному обсязі, вчасно та якісно. Тому, співпраця сімейних лікарів та фельдшерів має швидко налагоджуватися і давати результат», – вважає Сергій Гарбарук.
 
Сергій Гарбарук
 
Зазначимо, що амбулаторія та ФАПИ, які функціонують в громаді, не є самостійними закладами, а є структурними підрозділами Ковельського Центру медико-санітарної допомоги. Таким чином, сфера охорони здоров’я в Голобах фінансується і Національною службою здоров’я, і з бюджету громади.
 
У Голобській ОТГ з минулого року затверджена профільна програма. Відповідно до неї у 2018 році з бюджету громади було виділено 1 мільйон 673 тисячі грн. на охорону здоров’я, а в 2019 році передбачено 1 мільйон 730 тисяч грн. Завдяки цим коштам частково утримуються медичні заклади, частково сплачується заробітна плата медичним працівникам, закуповуються ліки, але не тільки…
 
«На минулій сесії заклали суму на пільгове зубопротезування. З такою пропозицією до нас звернулися учасники АТО, але програма передбачає такі послуги для всіх пільгових категорій, які визначено українським законодавством», – розповіла заступниця Голобського селищного голови Наталія Борисюк.
 
На території громади також функціонує Голобська районна лікарня. За словами посадовця, в результаті оптимізації склалася ситуація, що тут відсутні деякі вузькопрофільні спеціалісти (офтальмолог, гінеколог, невропатолог, тощо).
 
«Жителі громади просили… Тому, керівництво Ковельського міськрайонного територіального об’єднання разом з нами дійшли думки, що раз чи двічі на місяць вузькопрофільний спеціаліст приїздить до Голоб. МТМО допомагає тим, що дає працівника, який приїздить сюди і працює до останнього клієнта, а ми йдемо на зустріч тим, що відшкодовуємо для нього проїзд», – розповіла Наталія Борисюк.
 
В планах голобського керівництва перепрофілювати колишню поліклініку під службове житло для медичних працівників. Крім цього, 50 тисяч гривень (авт. за мінусуванням сорока відсотків податку на руки спеціаліст отримує близько 32 тисяч грн.) – таку суму, як заохочення, виділяють з бюджету громади тим лікарям, які приходять працювати в місцеву амбулаторію, де є можливість проводити широкий спектр діагностичних процедур.
 
«Маємо аналізатори, які допомагають нам визначати правильні діагнози; є кардіограф, який ми нещодавно отримали та багато іншого обладнання. Маємо новенький автомобіль, яким їздимо на виклики Знову ж таки, працює достатня кількість лікарів. Сьогодні у нас на повній ставці працює 4 лікарі, а був час, коли я сам працював. Нині очікуємо завершення ремонтних робіт, які ведуться в нашій амбулаторії», – зазначив завідувач Голобської амбулаторії Андрій Костецький.
 
завідувач Голобської амбулаторії Андрій Костецький
 
Щоб проаналізувати хід медреформи в Голобах та скерувати до наступних дій, на території громади діє проект громадської організації  «Волинського інституту права». Завдяки цій ініціативі тут відбуваються різноманітні навчальні заходи та напрацьовуються показники якості реформи медицини, які стосуються саме цієї громади.

 
«Свого часу наша організація допомогла Голобам напрацьовувати Стратегію розвитку. Останніх два роки ми супроводжуємо цю громаду в реалізації задуманих планів. Нині ми допомагаємо експертною підтримкою в реалізації освітньої та медичної реформ. Основне наше завдання – показати, яким чином аналізувати базові показники та як працювати з потребами і думками населення», – зазначила керівниця «Волинського інституту права» Ірина Гайдучик.
 
Важко, але можливо – так каже про медреформу керівництво громади. Щось виходить, щось ні, щось тільки в планах. Водночас, видно що в Голобах не проводять реформи для галочки, а це один з показників правильного шляху змін.


22-05-2019
Повернутися назад


КОВЕЛЬ | ІНФОРМАЦІЯ | БІЗНЕС КОРИСНЕ АРХІВ Фото Контакти1