Металопрокат та його види

 


 Метал був відомий людству ще за 5 тисяч років до нашої ери. Першими використовуваними металами були кольорові – мідь, золото, срібло, пізніше стали застосовувати і чорні – залізо та сплави на його основі.
 
 Довгий час виробництво металу залишалося на примітивному рівні і не було реалізовано належним чином. Проте, до кінця ХІХ століття світова виплавка металів зросла з 0,5 млн. т. в 1870 р. до 20 млн. т. в 1900 р. а в XXI столітті металургійна промисловість зростає ще більше. Крім збільшення виплавки сталі зростає потреба й інших металах таких, як алюміній, мідь, цинк, вольфрам, молібден, магній, літій, титан, берилій та інших.
 
 Виробництво металопродукції поділяється на дві стадії. У першій отримують метал із заданим хімічним складом з вихідних матеріалів. На другій стадії металу надають певну форму (металопродукція) при практично незмінному хімічному складі матеріалу. Найбільш поширеним методом обробки металу є обробка тиском – прокатка металу.
 
 Прокатка металу займає значне місце серед інших способів обробки металів, оскільки дозволяє виробляти вироби придатні для безпосереднього використання в будівництві та машинобудуванні - металопрокат (швелери, балки, куточки, смуга сталева та ін.). Іншими словами, обробка металу тиском дозволяє отримати металопрокат. Металопрокат, отриманий шляхом тривалої та трудомісткої переробки залізняку, в сучасному світі має велике значення. Важко уявити сільське господарство. Харчову промисловість, оборонну індучтрію. Громадянське та промислове будівництво без металопрокату.
 
Металопрокат буває чорний, кольоровий та нержавіючий.
 
 Чорний металопрокат: арматура, балки, квадрат, круг, смуга сталева, куточок, швелер. А також листовий чорний металопрокат: лист гарячекатаний конструкційний, гарячекатаний звичайної якості, гарячекатаний низьколегований, холоднокатаний, оцинкований, рифлений, просічно-витяжний.
 
Кольоровий металопрокат: прокат алюмінієвий (лист, пруток, дріт, профіль, плити, шини), прокат латунний (листи, стрічка, пруток, дріт), прокат мідний (листи, стрічка, пруток, шини, дріт), прокат бронзовий (пруток бронзовий) ).
 
Нержавіючий металопрокат: лист, смуга сталева, кут, круг, шестигранник, квадрат.
 
Окремим елементом слід виділити труби, оскільки вони теж металопрокат, але стоять відокремлено та їх роль життя людини по істині величезна. Тепер розглянемо детальніше чорний, кольоровий, нержавіючий металопрокат.
 
Труби
 
Труби бувають різних видів: металеві та неметалічні; одношарові та багатошарові; Прості (кільцевий переріз) і профільні (квадратні, прямокутні, овальні і т.д.); безшовні гарячедеформовані труби та холоднодеформовані труби, чавунні литі труби, зварні прямошовні та спіралешовні труби; загального та спеціального призначення.
 
Труби загального призначення застосовуються для монтажу прямовисних трубопроводів для транспортування неагресивних газів і рідин, сипучих матеріалів; і як елементи різних конструкцій (іригаційні системи, будівельні ліси, огородження, опори).
Арматура
 
Сталева арматура – металопрокат, призначений для армування залізобетонних конструкцій. У будівництві широко використовуються армовані сітки у вигляді пласких виробів та рулонів.
 
Арматура поділяється на два види: поперечна арматура та поздовжня арматура.
 
Поперечна арматура перешкоджає утворенню похилих тріщин від косих сколювальних напруг, що виникають, поблизу опор; а також служить для зв'язування бетону стиснутої зони з арматурою у розтягнутій зоні.
 
Поздовжня арматура служить для сприйняття напруги, що розтягує; перешкоджає утворенню вертикальних тріщин у розтягнутій зоні залізобетонних конструкцій.
Балка
 
Металопрокат, до якого відносяться гарячекатані двотаврові балки (двотаври). Балки металеві двотаврові виготовляють із вуглецевої та низьколегованої сталі. Види балок: звичайні та спеціальні (М – балки для підвісних шляхів, С – балки для армування шахтних стволів). Балки застосовуються у промисловому та цивільному будівництві, а також для виготовлення перекриттів, колонних металоконструкцій, мостових споруд, опор та підвісних шляхів.
 
Швелер
 
Швелер - це металопрокат з П-подібним перетином, виготовлений із сталевого прокату способом гарячої прокатки заготовок на сортових станах. За способом виготовлення швелери поділяються на такі види: сталеві гарячекатані, сталеві спеціальні, сталеві гнуті рівнополочні, сталеві гнуті нерівнополичні.
 
Смуга сталева
 
Смуга сталева - це металопрокат загального призначення товщиною від 12 до 50 мм та шириною від 40 до 160 мм (регламентуються стандартом ГОСТ 103-76 та за Тех.Угодою). Смуга сталева призначена для виготовлення металоконструкцій, гнутих профілів (куточок, швелер), а також для виготовлення ресор та різальних інструментів (різці та ін.). За точністю прокатки смуга сталь

 

15-03-2023
Повернутися назад


КОВЕЛЬ | ІНФОРМАЦІЯ | БІЗНЕС КОРИСНЕ АРХІВ Фото Контакти1